Sen to zdrowie i przyjemność, dlatego warto zadbać, żeby dobrze się wysypiać. Aby móc zapewnić sobie odpowiednią jakość snu, należy zadbać o jakość materaca na, którym śpimy. Na wysokiej jakości materacu będziemy czuć się bardziej komfortowo, sen będzie spokojniejszym niczym niezakłócany.

Jak dobrać odpowiedni materac?

Przede wszystkim dobrze dobrany materac powinien idealnie dopasować się do kształtu ciała. Ocena twardości materaca jest subiektywna, ponieważ zależy od naszej wagi i podłoża na, którym dotychczas spaliśmy. Według specjalistów osoby o wyższej wadze powinny wybrać twardy materac, natomiast w przypadku osób szczuplejszych lepiej sprawdzą się materaca elastyczne. Rozmiar materaca powinna być dopasowany do wzrostu jego użytkownika. Materace jednoosobowe posiadają szerokość od 70 do 120 cm, natomiast w przypadku materacy dwuosobowych szerokości wahają się do 140 do 200 cm.

Rodzaje materacy

Na rynku dostępny jest szeroki wybór materacy. Jednym z najpopularniejszych jest materac lateksowy, wykonany z mleczka kauczukowego, cechują się wysoką elastyczność. Podczas zmiany pozycji podczas snu nie słychać żadnych odgłosów. Innym rodzajem materacy są materace wykonane z pianki termoelastycznej. Dopasuje się idealnie do kształtu ciała, zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza. Do wyboru mamy również materace kieszonkowe, wewnątrz materacu znajdują się sprężyny umieszczone w materiałowych kieszonkach, Jest to dobra propozycja dla osób, które preferują twarde podłoże. Na rynku dostępne są też materace bonelowe, w środku posiadają druty tworzące siatkę, im więcej zwojów tym materac jest bardziej sprężysty i grubszy. Jest to najbardziej tradycyjny rodzaj materacy.

Naturalny bawełniany materac – materac futon 140×200

Jeśli stawiamy na naturalne rozwiązania, warto wybrać materac futon 140×200 , stworzony jest za bawełny, która idealnie dopasowuje się do ciała. Dzięki takiemu rozwiązaniu kręgosłup nie ponosi dodatkowego ucisku. Bawełna zapewnia dobrą cyrkulację powietrza, wchłania pot wydzielany w nocy, a w ciągu dnia on odparowuje. Tego typu materacy nie musimy prać, wystarczy regularne trzepanie i wietrzenie. Materac futon jest cięższych od standardowych, posiada grubość ok. 15 cm.