Codziennie jesteśmy atakowani przez media reklamami coraz to nowych suplementów. Czy to wspomagających wygląda naszych włosów i paznokci, mających za zadanie wspomóc proces odchudzania, czy też pokonać problem nadpotliwości. Dzielnie wierzymy w prozdrowotne działanie reklamowanych preparatów i stosujemy je na potęgę. Jednak sięgając po opakowanie kolejnych kolorowych tabletek musimy zadać sobie pytanie czy faktycznie warto?

Przede wszystkim wytłumaczmy sobie co to są suplementy diety. Suplementem jest środek spożywczy, który ma na celu uzupełnienie normalnej diety o dodatkowe minerały czy witaminy. Suplementy są produktem wprowadzonym do obrotu w formie umożliwiającym jego dawkowanie np. w tabletkach, kapsułkach, proszku czy płynie.

Należy pamiętać, że przyjmowanie suplementów nie w każdym przypadku będzie miało korzystny wpływ. Zwłaszcza jeżeli cierpimy na choroby przewlekłe należy bezwzględnie uzgodnić z lekarzem, czy dany suplement nie będzie kolidował z przyjmowanymi przez nas lekami.

Jeżeli dokuczają nam dolegliwości ze trony układu pokarmowego, korzystnie mogą zadziałać suplementy zawierające probiotyki i prebiotyki, które mogą poprawić stan flory bakteryjnej oraz ułatwić wchłanianie wielu substancji i witamin. Jeżeli jesteśmy po długiej antybiotykoterapii takie produkty również są bardzo wskazane.

Warto przed sięgnięciem po jakikolwiek suplement, dowiedzieć się czy na pewno jest on nam w stanie pomóc, czy istnieje ryzyko, że może nam zaszkodzić. Dodatkowo, jeżeli to możliwe starajmy się czerpać witaminy i minerały z naszej codziennej diety, traktując suplementy jedynie jako dodatek