Piękne, wygodne i funkcjonalne meble to marzenie każdej pani domu – niestety, nie zawsze udaje się utrzymać je w nieskazitelnej czystości i idealnym stanie, ze względu na różne czynniki zewnętrzne.
Do zbyt szybko pogarszającej się kondycji obić mebli wypoczynkowych mogą przyczynić się mieszkające razem z nami zwierzęta, które – gdy nie zwracamy na nie uwagi – uwielbiają wylegiwać się na materacach kanap, dzieci, które spożywają różnorodne posiłki, nie przejmując się spadającymi okruchami, a także wszechobecny kurz, unoszący się w powietrzu i osiadający na meblach, zaraz po jego usunięciu. Z powodu tych wszystkich okoliczności, obicia sof i foteli ulegają zanieczyszczeniu, płowieją oraz przecierają się, co wpływa na ich estetykę i funkcjonalność. Dlatego, wybierając nowe meble, zwróćmy uwagę na ich tapicerkę i zadbajmy o to, by kupić kanapy obite tkaniną nie tylko ładną i estetyczną, ale również odporną na wiele zewnętrznych czynników.

Sofy z tkaniny

Wśród mebli tapicerowanych, czyli sof, foteli oraz narożników znajdziemy produkty pokryte różnymi materiałami; należą do nich: skóra naturalna, skóra ekologiczna oraz tkanina obiciowa z włókien naturalnych i sztucznych.

Każdy rodzaj materiału przeznaczonego na tapicerkę kanap czy foteli cechuje się innymi właściwościami. Należą do nich: niska wrażliwość na wchłanianie płynów, łatwość usuwania plam, odporność na rozdarcia i przecierania, a także niewrażliwość na światło słoneczne, przyspieszające blaknięcie i płowienie kolorów. Wszystkie te czynniki należy brać pod uwagę przy zakupie mebli wypoczynkowych, gdyż odporna na czynniki zewnętrzne tapicerka to gwarancja niezmiennego wyglądu sof przez długi czas.

Rodzaje tkanin obiciowych

Do wyboru mamy różne rodzaje tkanin obiciowych, do których, między innymi, zaliczamy:

  • mikrofaza,
  • płótno,
  • plusz,
  • szenila,
  • żakard

Mikrofaza jest nowoczesną, antystatyczną i miękką tkaniną, idealną do obicia mebli wypoczynkowych. Jej przyjemna, ciepła w dotyku faktura podnosi komfort siedzenia na obitym nią meblu. Nieco innym rodzajem jest płótno, które, chociaż występuje w nieograniczonej kolorystyce i ciekawym wzornictwie, jest materiałem dość nietrwałym, szybko ulegającym zniszczeniu. Plusz to popularny materiał obiciowy, który najlepiej sprawdza się na meblach stylizowanych na antyczne. Występuje w szerokiej gamie kolorystycznej, jest miękki i przyjemny w dotyku.

Tkaniny łatwe do utrzymania w czystości

Ciekawym materiałem jest szenila – to miękka, przyjemna w dotyku tkanina, wyjątkowo odporna na zabrudzenia. Dość dużą jej wadą jest możliwość zaciągnięcia włókien, które pogarszają wygląd tapicerki.
Żakard, podobnie jak szenila to tworzywo sztuczne, występujące w oryginalnym wzornictwie i w wielu barwach. Minusem jest możliwość uszkodzenia tkaniny przez zaciągnięcie włókien.

Mając to na uwadze, nabywając meble tapicerowane, zastanówmy się, czy dany materiał obiciowy sprawdzi się w naszych warunkach domowych i czy zbyt szybko nie ulegnie zniszczeniu z różnych, często nieprzewidzianych powodów.