Materac o odpowiednich parametrach jest niezbędnym elementem wyposażenia każdej sypialni, także tej dziecięcej i to już od pierwszych dni życia. Inwestycja w wysokiej jakości materac jest zarazem inwestycją w zdrowie i rozwój dziecka w przyszłości. Zatem na co zwrócić uwagę wybierając materace do łóżek Łódź? Podpowiadamy.

Materace dla dzieci – parametry

Współczesny rynek daje wiele możliwości wyboru materaca dla dziecka, stosownie do jego wieku i etapu rozwoju. Dostępne są materace o różnej twardości i wykonane z różnych materiałów. Najprostszym, najbardziej podstawowym rozwiązaniem są materace z gąbki. Jednak wówczas cała powierzchnia materaca ma taką samą twardość, nie ma tu rozróżnienia na strefy. Jest to rozwiązanie najtańsze, jednak jeśli jest taka możliwość, warto zainwestować w jakość i wybrać materac bardziej dostosowany do potrzeb ciągle rosnącego i zmieniającego się dziecięcego ciała, chociażby materace piankowe Łódź, z elastycznej pianki.

Dla małego dziecka najodpowiedniejszy będzie materac o średniej twardości, który zapewni wygodę, a jednocześnie będzie dobrą podporą dla delikatnego dziecięcego kręgosłupa. Warto też zadbać o to, aby pokrowiec materaca był wykonany z przewiewnego, oddychającego materiału. Kolejnym istotnym parametrem jest sprężystość materaca, która decyduje o stabilność jego kształtu.

Materace dla dzieci – rodzaj i wymiary

Można wybierać z bogatej gamy produktów pod kątem materiału wykonania– materacy piankowych, kokosowo-gryczanych czy sprężynowych, jak również materacy lateksowych łódź. Wersja z gryki lub kokosu jest niewątpliwie ekologiczna, naturalna, jednak trzeba mieć na uwadze, że kontakt gryki z wilgocią może spowodować rozwój pleśni w materacu. Dobrym wyborem będzie lekki, średniej twardości materac lateksowy bądź piankowy, wzbogacony w przypadku maluszków matą kokosową na materac łódź, która zwiększy jego twardość.

Jeszcze jednym parametrem ważnym przy wyborze materaca dla dzieci jest jego wielkość. Łóżeczka niemowlęce mają najczęściej wymiary pod materac 120×60 bądź 140×70 cm. Kolejny etap w rozwoju następuje, gdy dziecko idzie do przedszkola i wówczas materac najczęściej ma wymiary 160×80 cm. Wybór także pod względem wymiarów materaca zapewnią sklepy z materacami w Łodzi.

Ważna kwestia – certyfikaty dla materaców dziecięcych

Ważne przy wyborze materaca dla dziecka jest sprawdzenie, czy spełnia on odpowiednie normy dla artykułów tego typu. Wyprodukowany zgodnie z nimi materac będzie posiadał stosowne certyfikaty. Produkty dopuszczone do obrotu na polskim rynku i posiadające wysoką jakość mają pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka oraz certyfikat Oeko-Tex Standard.

Samo uzyskanie atestu to proces dość kosztowny, zatem tanie materace bez odpowiednich oznaczeń nie dają gwarancji bezpieczeństwa, ani w dosłownym kontekście, ani w zakresie zdrowia i rozwoju. Certyfikat to gwarancja, że producent materacy łódzkie użył przyjaznych dla małego dziecka materiałów i komponentów takiego materacyka. Tkaniny czy pianki niewiadomego pochodzenia mogą stanowić realne zagrożenie dla małego dziecka, które wiele czasu spędza w łóżeczku, nie tylko na spaniu, ale i na zabawie.