DDGS to inaczej suszony wywar z kukurydzy. Ze względu na swój bogaty skład znajduje on zastosowanie w żywieniu różnych gatunków zwierząt gospodarskich. Sprawdzi się nie tylko w przypadku żywienia bydła czy trzody chlewnej ale nawet w akwakulturze! Jeżeli zastanawiasz się, w jaki sposób DDGS kukurydziany poprawi wyniki twojej hodowli koniecznie przeczytaj Poniższy artykuł i Sięgnij po sprawdzone informacje na temat tego wartościowego surowca
DDGS z kukurydzy – wartości odżywcze
Surowiec, o którym mowa jest przede wszystkim bardzo dobrym źródłem białka. Jego poziom stanowi około 36% w suchej masie, z czego aż 63% to białko nierozkładalne w żwaczu. Warto tutaj zaznaczyć, że jest to niezmiernie istotne dla wysokomlecznych krów we wczesnej laktacji – ze względu na ich zapotrzebowanie na aminokwasy oraz białko. Białko o wysokiej wartości biologicznej, które jest nierozkładalne w żwaczu wpływa również korzystnie na profilaktykę kwasicy. Białko to przechodzi do dalszych odcinków układu pokarmowego a następnie jest wchłaniane w jelicie. Jeżeli hodowcy pilnują dziennych dawek, wówczas DDGS kukurydziany może służyć też, jako skuteczna profilaktyka chorób metabolicznych. Zawartość aminokwasowa nie ustępuje innym paszom a nawet je przewyższa. Suszony wywar z kukurydzy zawiera także:
- tłuszcz
- włókno
Ze względu na wysoką zawartość nierozpuszczalnych frakcji włókna poprawia się trawienie zwierząt oraz wzrasta kwasowość jelit, tym samym zmniejsza się również ilość bakterii chorobotwórczych w przewodzie pokarmowym bydła.
DDGS z kukurydzy zawiera również:
- związki fosforowe
- związki siarki
- witaminy z grupy B
- inozytol
- neuklotydy
- beta-glukany
- kwasy nukleinowe
Korzyści ze stosowania DDGS kukurydzianego w żywieniu bydła
Dzięki temu, że białko jest nierozkładalne w żwaczu, środowisko panujące tam zapobiega kwasicy. Zbilansowane pH żwacza przyczynia się również do obniżenia mocznika w mleku, tłuszcz zawarty w DDGS kukurydzianym wpływa korzystnie na zawartość tłuszczu w mleku. Regularne skarmianie zwierząt tym surowcem przyczynia się do:
- lepszego samopoczucia
- większej wydajności
- pozwala na ekonomiczne zarządzanie hodowlą suszony wywar z kukurydzy
Nie jest drogi. Możesz go bez problemu kupić przez cały rok, bez względu na czas zbiorów. Łatwo się go przechowuje, ponieważ ma postać suchego proszku. Ma on również trzykrotnie wyższy udział składników pokarmowych niż forma wyjściowa, czyli kukurydza. DDGS jest to odpad powstały przy produkcji bioetanolu – rodzimy produkt, który nie tylko zaspokaja zapotrzebowanie na białko, ale jest również dobrym składnikiem energetycznym. DDGS jest chętnie pobierany przez zwierzęta, ponieważ wyróżnia się wysoką smakowitością. Prawdopodobieństwo zakażenia mitotoksynami jest niewielkie: zakłady produkcyjne dążą do standaryzacji procesów technologicznych a także podlegają ścisłym kontrolom. Dopuszczalne normy mitotoksyn można sprawdzić na stronie Unii Europejskiej – są to jedne z najbardziej restrykcyjnych norm, znacznie bardziej niż na przykład normy amerykańskie.
Najnowsze komentarze