Czym jest olejowanie drewna?

Olejowanie drewna to nic innego jak nasycenie i jednoczesne zabezpieczenie drewna po obróbce przed szkodnikami np. kornikami, olejami różnej maści.
Proces olejowania drewna surowego zaczynamy poprzez wcieranie wybranego oleju w gotową przygotowaną i oczyszczoną z kurzu powierzchnię, kawałek po kawałku. Olej powinniśmy rozprowadzać po powierzchni przy pomocy pędzla z naturalnego włosia lub przy pomocy wałka. Olejowanie drewna należy wykonywać bardzo dokładnie i jak wcześniej opisywaliśmy, fragment po fragmencie, dzięki temu pozbędziemy się pustych przestrzeni i różnicy w odcieniach drewna. Po upływie kilki lub nawet kilkunastu minut, nadmiar naniesionego oleju trzeba zebrać szmatką bawełnianą, najlepiej miękką aby nie narazić drewna na zarysowania które w przyszłości będą szpecić powierzchnię np. ławy. W celu wykonania olejowania drewna, nie potrzeba specjalnych umiejętności czy też specjalistycznej wiedzy. Zbędne są również specjalistyczne wymagające dużej wprawy narzędzia, ponieważ olejowanie drewna to jedna z najłatwiejszych metod konserwacji i zabezpieczenia drewna która wbrew pozorom przynosi bardzo dobre rezultaty.

Czym olejować drewno?

Najlepszym wyborem gdy chcemy olejować drewno, są oleje na bazie składników naturalnych, należy pamiętać iż olej nakładamy niezależnie od jego składu na czyste niczym wcześniej nie impregnowane drewno. W przeciwnym razie olej nie wchłonie się w strukturę drewna i powstaną nieestetyczne plamy po wyschnięciu. Więcej o olejowaniu – bloch.edu.pl.

Malowanie ogrodzenia

Zapewne nie raz mieliście wrażenie patrząc na swój płot, niezależnie czy jest on betonowy, stalowy czy też drewniany, że czas coś zmienić ponieważ jego widok stał się albo nieestetyczny z powodu wypłowiałych kolorów, lub po prostu nudny.

Malowanie ogrodzenia należy rozpocząć od wyboru odpowiedniego dnia. Nie może być to dzień zbyt pochmurny ani też co się może wydawać dziwne, nie może też być zbyt słonecznie. W pochmurny dzień wilgotność powietrza jest zbyt duża a w upalny zbyt niska aby farby, lakiery czy też impregnaty wyglądały dobrze po nałożeniu na powierzchnię a następnie po wyschnięciu. Powstawać będą wtedy nieprzyjemne dla oka kropki po kroplach wody w zbyt wilgotny dzień lub porowata powierzchnia gdy farba, lakier lub impregnat wyschną zbyt szybko, lub co gorsza naniesione zostaną drobiny kurzu na powierzchnię.
Gdy już trafimy na odpowiedni wypośrodkowany dzień pasujący do wytycznych na opakowaniu fabry etc., należy przygotować podłoże. Krótko mówiąc najlepiej oczyścić podłoże z brudu, kurzu, pozostałości starej farby lub lakieru, przy pomocy szczotki etc. Gdy podłoże jest przygotowane warto pod farbę, aby w przyszłości nie odpryskiwała, na nieść powłokę gruntującą i podkład. Farbę lakier czy też inne impregnaty należy nakładać pędzlami z włosia naturalnego, wałkami lub pistoletem natryskowym pamiętając że nie robimy tego ruchami okrężnymi, czy też poziomymi a najlepiej i najefektywniej jednostajnym ruchem gór-dół. W razie potrzeby po wyschnięciu 1 warstwy, nakładamy kolejną a po skończeniu malowania zawsze po sobie sprzątamy, zabezpieczając pojemniki po farbach lakierach itp. Więcej o malowaniu ogrodzeń na stronie abcogrodnictwa.pl.