Styl skandynawski – czym się cechuje?

Harmonia, minimalizm, niezwykła więź z naturą – tym właśnie cechuję wnętrza w stylu skandynawskim. Jest to ukłon w stronę ekologii, docenienie prostoty, a zarazem elegancja na wysokim poziomie. Jest to styl bardzo rozwijający się i niesamowicie popularny.
Wnętrze w takim stylu zazwyczaj jest jasne, przestronne, dobrze oświetlone i bardzo przytulne. Bez wątpienia aranżacja okna i dobór firan bądź zasłon ma w tym istotny udział. To dzięki dobrze dobranym osłoną okiennym wnętrze staje się optycznie większe, bardziej przestronne i nabiera klimatu. To okna i ich oprawa budują atmosferę w naszych wnętrzach. Dziś, nie spełniają jedynie roli funkcjonalnej osłony okna. Oczywiście, regulują ilość naturalnego światła, zapewniają intymność i prywatność, ale to nie wszystko. Dzisiaj są dodatkiem, niezbędnym elementem każdej, domowej przestrzeni.

Jednak, żeby dobierać dodatki, trzeba skupić się na podstawach. Dominującym kolorem we wnętrzach w stylu skandynawskim jest biel ale świetnie sprawdzą się też pastelowe barwy, kremy i wszystkie odcienie szarości. Wybierając barwę powinniśmy skupiać się na eleganckich i stonowanych barwach. W przestrzeni jaką stworzymy powinniśmy odpoczywać i regenerować siły, a kolory mają na to niesamowity wpływ.

Mebli jest tu tyle ile jest niezbędnych do życia. Nic ponad stan. Grunt to funkcjonalność. Do tego najlepiej żeby to było jasne drewno lub bielone farbą. Oczywiście nie może zabraknąć kanapy. Warto wybrać taką z naturalnych tkanin, ponieważ styl skandynawski kocha naturalność i więź z Matką Ziemią.

Dodatków jest tu niewiele, ale liczy się ich ilość, a nie jakość. To one przełamują surowość skandynawskiego stylu, więc warto dobrać je z należytą rozwagą. Podstawą powinno być naturalne drewno – w tym stylu głównie jasne lub bielone farną. Dodatkowo warto postawić na dobrej jakości tekstylia – len, wełnę, bawełnę. To one odpowiadają za przytulność pomieszczenia. Ręcznie tkane dywany, miękkie wełniane pledy, poduszki z wzorami oraz firanki.

Zasłony do salonu w stylu skandynawskim

Jednak jakie firany wybrać do wnętrza, które cechuje przytulność a zarazem elegancja, minimalizm i funkcjonalność? Jeśli chodzi o zasłony do pokoju urządzonym w stylu skandynawskim to sprawdzą się tu naturalne tkaniny, takie jak len lub bawełna. Ważne jest jednak by były to materiały wysokiej jakości. Wpływa to bez wątpienia na czas jaki zasłony spędzą w naszym domu oraz to jak będą zachowywać się po praniu.
W stylu skandynawskim możemy wybrać jedno z dwóch rozwiązań jeśli chodzi o dobór zasłon:

  • Pierwsze rozwiązanie to prostota, klasyka i funkcjonalność. Gładkie i jednolite firanki w kolorach takich jak: naturalny beż, krem, kawa z mlekiem, kości słoniowej lub naturalnego lnu. Takie zasłony nie będą rzucać się w oczy, staną się idealnym tłem dla innych dodatków. Podkreślą minimalizm i harmonię panującą w danym wnętrzu.
  • Drugie rozwiązanie to uznanie zasłon za dodatek, odwaga i nieszablonowość. Wzorzyste ale w gustowny i minimalistyczny sposób. Najlepiej żeby były to odniesienia do natury – duże liście na białym tle lub delikatne kwiatowe wzory nadrukowane na białej lub kremowej tkaninie. Praktyczna funkcja zasłon i element dekoracyjny w jednym. Jednak należy pamiętać, że wtedy do firanek dobieramy resztę dodatków. Staramy się utrzymać jeden motyw lub jedną gamę kolorystyczną, ewentualnie rozszerzamy ją do kolorów które pasują.

Do tego, ważne by nasze zasłony dobrze się układały i sprawiały wrażenie lekkości. Można postawić na materiały lejące się. Materiały które będą kojarzyły się z lekkością i harmonią, z cienkiego materiału.