Istotnym elementem wyposażenia każdego domu czy mieszkania są osłony okienne. Ze względu na funkcjonalność i estetykę dużą popularnością cieszą się obecnie rolety zewnętrzne. Wbrew pozorom na rynku dostępna jest szeroka gama tych produktów. Czym się różnią i jak wybrać odpowiednie rolety zewnętrzne? Podpowiadamy w naszym artykule.
Rolety natynkowe
Jak sama nazwa wskazuje – rolety natynkowe (dostępne tu: https://www.roletyalu.pl/oferta/rolety-zewnetrzne/rolety-natynkowe) montowane są na elewacji budynku. Oznacza to, że można je zamontować w każdej chwili i nie trzeba planować wkomponowania ich w bryłę budynku już na etapie budowy czy projektowania domu.
Zewnętrzne natynkowe rolety mogą być montowane również bezpośrednio do wnęki okiennej. Rekomenduje się jednak montaż na elewacji, ponieważ takie rozwiązanie chroni całą wnękę okienną. Mimo wszystko jest to kwestia indywidualnych upodobań i potrzeb. Pokazuje jednak, jak uniwersalnym produktem są rolety natynkowe.
Warto nadmienić, że producenci mają do zaoferowania całą gamę kolorystyczną rolet zewnętrznych. Pozwala to idealnie dopasować je do fasady domu – czy to w sposób subtelny (kolorystyka zbliżona do koloru elewacji), czy jako mocny punkt przyciągający wzrok (rolety kontrastujące z kolorem elewacji).
Zewnętrzne natynkowe rolety – z czego są wykonane i jak się je montuje?
Skrzynkę montuje się na elewacji budynku. Wielkość skrzynki zależy natomiast od rodzaju pancerza, jak również wysokości rolety. Skrzynkę mocuje się przy pomocy długich kotew lub do styropianu za pomocą kołków ślimakowych.
Do wyboru mamy różne rodzaje skrzynek, a mianowicie: skrzynka ścięta pod kątem 45 stopni –system SK, skrzynka półokrągła – system SKP, skrzynka okrągła – system SKO.
Pancerz rolety jest wykonany z profili aluminiowych wypełnionych pianką poliuretanową. Dzięki temu, że rolety zewnętrzne natynkowe mają pancerz pokryty dwuwarstwowo lakierem w systemie PU/PA, charakteryzują się wyjątkową odpornością – zarówno na ścieranie i urazy mechaniczne, jak i na niekorzystne warunki atmosferyczne.
Rolety podtynkowe
Nietrudno się domyślić, że rolety podtynkowe różnią się od natynkowych sposobem montażu. Jako że schowane są pod elewacją – o ich montażu należy pomyśleć już na etapie projektowania i budowy domu. Ich montaż wymaga zastosowania specjalnego nadproża, co jest najłatwiejsze do wykonania właśnie podczas budowy. Warto też podkreślić, że skrzynki są ukryte w zewnętrznym ociepleniu budynku i nie naruszają przestrzeni wnętrza domu.
Roleta zewnętrzna podtynkowa – a dokładnie jej skrzynka i część prowadnic – ukryta jest pod tynkiem. Bez wątpienia jest to rozwiązanie estetyczne i nie powodujące zmiany rysu architektonicznego budynków. Nie trzeba martwić się o to, że roleta nie będzie współgrać z elewacją w określonym stylu – na przykład, gdy mamy do czynienia z fasadą stylizowaną na zabytkową.
Typ montażu rolety zewnętrznej może być uzależniony również od podłoża i jego nośności. Oba rodzaje rolet różnią się między sobą pod względem technicznym montażu. Niemniej ich funkcjonalność jest podobna.
Zalety rolet zewnętrznych
Rolety zewnętrzne – tak natynkowe, jak i podtynkowe – mają wiele zalet i pełnią kilka funkcji.
Ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem i termoizolacja
Przede wszystkim świetnie spełniają swoją podstawową funkcję, a mianowicie chronią wnętrze domu przed nadmiernym nasłonecznieniem.
Należy jednak wspomnieć, że rolety zewnętrzne chronią również przed wiatrem, a także zapewniają termoizolację. Oznacza to, że są świetnym dopełnieniem nowoczesnych energooszczędnych domów, ponieważ pozwalają zaoszczędzić energię.
W jaki sposób? Pancerz rolety wypełnia pianka poliuretanowa, cechująca się wysokim współczynnikiem izolacyjności. Ponadto pomiędzy opuszczonym pancerzem a szybą we wnęce okiennej powstaje naturalna „poduszka powietrzna”, co dodatkowo zapobiega utracie ciepła z wnętrza domu.
Komfort użytkowania
Niewątpliwą zaletą jest również komfort użytkowania rolet. Są one wyposażone w napęd elektryczny lub mogą być sterowane ręcznie (za pomocą korbki, zwijacza na taśmę lub linkę, przekładni planetarnej). W przypadku sterowania automatycznego do dyspozycji mamy wyłącznik podtynkowy lub natynkowy bądź pilot.
Izolacja akustyczna
Kolejną z zalet jest izolacja akustyczna. Roleta zewnętrzna osłania wnękę okienną, a co za tym idzie – chroni przed docieraniem hałasu do wnętrza. W hałaśliwej okolicy (na przykład nieopodal dróg szybkiego ruchu) wydaje się to wręcz koniecznością.
Bezpieczeństwo
Istotną kwestią jest zapewnienie bezpieczeństwa. Roleta zewnętrzna podnosi poziom bezpieczeństwa na kilku poziomach. Po pierwsze – stanowi swego rodzaju „odstraszacz” dla potencjalnych włamywaczy. Po drugie – jest to realna fizyczna bariera, uniemożliwiająca (a przynajmniej znacznie utrudniająca) dostanie się do wnętrza twojego domu.
Dla podniesienia poziomu bezpieczeństwa w roletach stosuje się następujące rozwiązania: zamki baskwilowe montowane w listwie dolnej rolety, rygle ręczne lub automatyczne, wieszaki samoblokujące, sprężyny.
Roleta zewnętrzna osłania elewację i wnękę okienną, a więc blokuje bezpośredni dostęp do domu z zewnątrz. Wszelkiego rodzaju próby manipulacji przy pancerzu z pewnością zbudziłyby domowników, co daje czas na wezwanie policji. W praktyce jednak mało który włamywacz porywa się na takie przedsięwzięcie i szuka raczej łatwych okazji.
Podsumowując; zarówno roleta podtynkowa, jak i roleta natynkowa mają wiele zalet. Różnią się natomiast sposobem montażu. Rodzaj rolety należy więc dobierać pod kątem własnych potrzeb, a także z uwzględnieniem charakteru budynku.
Najnowsze komentarze