Chcąc odnowić wygląd naszego mieszkania, nie musimy wykonywać gruntownego remontu. Czasami wystarczająca jest zmiana dodatków lub odświeżenie koloru ścian. Dobrym pomysłem jest także zmiana wyglądu mebli. Zamiast wymieniać meble lub przedmioty drewniane, możemy zastosować okleiny meblowe. Pozwalają one w szybki i prosty sposób nadać naszym starym i zniszczonym meblom nowego blasku.
Fornir naturalny
Nazywany inaczej okleiną naturalną, Powstaje w procesie skrawania powierzchniowej warstwy drzewa. Bardzo cienkie płaty drewna są następnie łączone w takiej samej kolejności w jakiej zostały zdjęte z pnia. Dzięki temu zachowany jest naturalny wygląd drewna – struktura, wzór oraz kolor. Przy produkcji forniru wykorzystywane są różnego rodzaju gatunki drewna. Możemy więc spotkać fornir wykonany z sosny czy dębu, a także z bardziej egzotycznych gatunków, takich jak palisander czy teak.
Fornir naturalny wizualnie przypomina naturalne drewno, dzięki czemu stanowi doskonały zamiennik dla drewnianych mebli. Dodatkowym ich atutem jest większa trwałość niż mebli drewnianych. Naturalny fornir może zmienić swój odcień pod wpływem działania promieni słonecznych. Promieniowanie UV może sprawić, że drewno wiśni nabierze koloru czerwonego, a merbau poszarzeje. Istotne jest więc umieszczamy nasze meble w pomieszczeniach umieszczonych od strony południowej i narażonych na wielogodzinne, ostre światło.
Okleiny naturalne mogą posiadać nietoksyczne i bezwonne wykończenie lateksowe, dzięki czemu mogą być stosowane w pokojach dziecięcych czy w domach alergików.
Chcąc posiadać niepowtarzalne meble, wyglądające jak szlachetne drewno naturalne, warto zapoznać się z ofertą California Trading | Sklep oferujący rożnego rodzaju okleiny meblowe.
Okleiny modyfikowane
Fornir modyfikowany uzyskiwany jest ze specjalnych gatunków drzew plantacyjnych. Podobnie jak w przypadku oklein naturalnych, drewno jest skrawane na arkusze. W dalszej części poddawane jest ono procesom mającym na celu wyeliminowanie wszelkich niedoskonałości, takich jak dziury wytworzone przez szkodniki czy sęki. Następnie arkusze poddawane są barwieniu i klejeniu w bloki. Kolejnym etapem jest prasowanie i mechaniczne formowanie wzoru, który ma odpowiadać naturalnemu rysunkowi drewna. Dzięki tym procesom okleiny modyfikowane mają powtarzalny, spójny wygląd. Nie występują różnice w odcieniu i strukturze słojów. Fornir modyfikowany pozwala więc na zachowanie faktury naturalnego drewna, przy jednoczesnej eliminacji wszelkich niedoskonałości.
Okleiny modyfikowane charakteryzują się dużą elastycznością, dzięki temu że podklejone są fizeliną. Praca z takim materiałem jest zdecydowanie łatwiejsza. Ponadto dzięki odpowiedniemu podbarwieniu fizeliny, staje ię ona niewidoczna przy kątach ostrych.
Najnowsze komentarze