Wnętrza w stylu retro charakteryzują się nawiązaniem do lat 50 i 60 ubiegłego wieku. To często mieszanina barw, wzorów i faktur, która w całości daje oryginalny i nietuzinkowy efekt. Jednak głównym elementem stylu retro są meble: ozdobne, często bardzo wystawne, które kojarzą się z luksusem dawnych salonów.

Wypoczynek w stylu retro

Komplety wypoczynkowe w stylu retro często zawierają pikowania, bogate zdobienia i przeszycia oraz profilowane oparcia. Choć dominują proste barwy – biel, szarości, czerń i beże – znajdziemy również wypoczynki w bardziej odważnych i oryginalnych kolorach. Komplet wypoczynkowy w stylu retro może zawierać także haftowania lub żłobioną fakturę, która nadaje mu typowy charakter mebli sprzed kilkudziesięciu lat.

Główne cechy kanap i foteli w stylu retro to:

– oparcia w kształcie delikatnej fali,
– częste używanie pikowań,
– zdobione, profilowane nóżki – zdecydowanie dłuższe niż w przypadku mebli nowoczesnych,
– wyraźne elementy drewniane (np. dookoła oparcia),
– występowanie bogatych zdobień, haftów i przeszyć,
– wzory nawiązujące do motywów florystycznych,
– stonowane kolory (czerń, biel, szarości, beże, ciemna zieleń, granat).

Wypoczynek retro – do jakich wnętrz pasuje?

Komplety wypoczynkowe w stylu retro same w sobie są wyjątkowo zjawiskowe, tworząc tym samym swoistą ozdobę salonu lub pokoju dziennego. Sprawdzają się przede wszystkim w prostych, klasycznych wnętrzach w stonowanych barwach. Meble retro możemy także wprowadzać do wnętrz w stylu angielskim, tradycyjnym, czy nawet nowoczesnym. Dobór odpowiednich, prostych dodatków pozwala na zachowanie równowagi w całej aranżacji pomieszczenia.

Decydując się na zakup kompletu wypoczynkowego w stylu retro, warto wcześniej zapoznać się z inspiracjami i wcześniejszymi aranżacjami wnętrz z wykorzystaniem tego mebla. Pozwoli nam to na oszacowanie końcowego efektu, dobór właściwej kolorystyki oraz zachowanie umiaru, który umożliwi uzyskanie doskonałego efektu w całej kompozycji.