Jeszcze kilka lat temu Polacy pasjami urządzali mieszkania w kolorze wenge, doprawiając całość pomarańczowym lub zielonym kolorem ścian. O ile duży metraż może wyglądać korzystnie w takiej kolorystyce, o tyle małe pomieszczenia wydają się jeszcze bardziej ciasne i mniej przestronne. Szczególnie fatalnym połączeniem jest zastosowanie takich barw w niewielkiej łazience. Łazienka, w której brak naturalnego źródła światła, w ciemnych kolorach wygląda po prostu niekorzystnie. Jeśli w najbliższym czasie planujemy remont, powinniśmy wziąć pod uwagę zmianę koloru ścian.

Zatem, jakie kolory w małej łazience bez okna można zastosować, żeby optycznie powiększyć pomieszczenie?

  1. W łazience o mikroskopijnych rozmiarach zastosujmy jasne kolory. Dozwolone są barwy z palety beżu, kremowego, jasnego brązu i piaskowego oraz bieli lub odcieni szarości, np. lodowej szarości.
  2. Fronty mebli mogą nawiązywać do sanitariatów, czyli umywalki, wanny lub toalety. Przy takim rozwiązaniu, zadbajmy o to, aby ściany były odrobinę ciemniejsze niż meble.
  3. W mini łazience trzeba zamontować rozproszone oświetlenie. Kilka punktów świetlnych, np. świetlówek lub dwie pary kinkietów, nad lustrem oraz nad drzwiami dadzą lepszy efekt optycznie powiększający niż jedno intensywne źródło światła.

Pozostałe elementy

Inspiracje odnośnie tego, jakie kolory w małej łazienki bez okna będą ciekawe wizualnie to nie jedyny aspekt wart uwagi. W małym pomieszczeniu zadbajmy przede wszystkim o sprawną wentylację. Jeśli tego nie zrobimy, para wodna zmieni się na naszych ścianach w odstręczającą i szkodliwą dla zdrowia pleśń. Zapleśniałe ściany bardzo trudno oczyścić. Grzyb będzie wychodził niemal co chwilę, gdy nie zedrzemy dalszych warstw powierzchni ściennych. Zapobieganiu takim sytuacjom służy właśnie dobra, działającą bez zarzutu wentylacja.
Pralka ładowana od góry może okazać się za mała dla, np. czteroosobowej rodziny. Warto pomyśleć, czy pralki nie dałoby się ustawić w kuchni, wówczas zyskalibyśmy upragnioną wolną przestrzeń.
Mała łazienka nie musi wyglądać jak ciemna klitka. Dzięki powyższym pomysłom, może zmienić się w ładne i schludne miejsce, z którego chętnie będą korzystali wszyscy domownicy.