Mieszkania w starym budownictwie nie mają zazwyczaj dużych kuchni. Mimo tego, rozsądna aranżacja pomieszczenia i rozplanowanie ustawienia poszczególnych sprzętów oraz odpowiednie oświetlenie mogą pomóc w optycznym powiększeniu klitki kuchennej.

Szafki i pozostałe meble

Sposoby na to, jak urządzić małą kuchnię obejmują przede wszystkim montaż szafek. Jeśli kuchnia jest mikroskopijna, szafki oraz wszelkie sprzęty powinny stać po jednej stronie pomieszczenia. Wyjątkiem może być składany stół, który ustawiamy w opozycji do szafek. Jeśli kuchnia ma kształt kwadratu lub prostokąta, najlepiej sprawdzi się ustawienie w literę L. Do swobodnego poruszania się po kuchni, musi być zachowana odległość około 90- 100 cm przerwy pomiędzy ścianą a szafkami.

Kolory mebli i ścian

Fronty i ściany mebli powinny być w jasnym kolorze. Ciemne barwy przytłaczają i jeśli w kuchni nie ma okna, całość będzie sprawiała ponure wrażenie. Jasne meble dają efekt czystości i schludności, o którą w maleńkiej kuchni dosyć trudno. Dobrze jest, gdy fronty szafek są zrobione z prawdziwego drewna, nie zaś ze sklejki czy płyty MDF. W małej kuchni podczas gotowania, gromadzi się para wodna w przytłaczającej ilości, która, jeśli nie ma dobrej wentylacji osiada na meblach i ścianach. Wobec tego, kiepskiej jakości fronty ze sklejki lub płyty wypaczają się, a okleina szybciej niszczeje.
Jeżeli nie mamy pomysłu na to, jak urządzić małą kuchnię, zwłaszcza, gdy chodzi o ściany, lepiej ostrożnie szafować kolorami i postawić na bezpieczne barwy i tonacje, takie jak lodowy szary, przygaszona biel. Dobre będą kolory bladego różu oraz beżu.
Obecnie, wciąż na topie jest skandynawski minimalizm. Małą kuchnię możemy urządzić zgodnie z tym trendem. Jest to idealna aranżacja praktycznie do każdego rodzaju pomieszczeń, która wnosi świeżość i optycznie powiększa pomieszczenia.

Jak urządzić małą kuchnię tanim kosztem?

Gdy mamy niewiele gotówki na remont, możemy pomalować szafki kuchenne oraz ściany, a także zadbać o ukrycie akcesoriów kuchennych wewnątrz szafek. Wizualny bałagan tworzy się przez ustawianie miliona drobnych rzeczy na powierzchniach blatów. Sprzątnięcie kuchni, a także pomalowanie jej na jasny kolor sprawi, że błyskawicznie wygląd tego pomieszczenia nabierze blasku i będzie wyglądało ono na uporządkowane i nieco większe niż w rzeczywistości.