Metaloplastyk to artysta, który korzystając z metody zwanej metaloplastyka artystyczna, tworzy piękne dzieła wykonane z różnych rodzajów metalu. Taki pracownik obróbki metali monitoruje, reguluje i kontroluje różne podstawowe lub skomplikowane maszyny do cięcia, odlewania lub formowania metali. Niekiedy formuje kształty metalu ręcznie, nadając im oryginalny i jedyny w swoim rodzaju wygląd.

Zawód metaloplastyka jest niezmiernie ważny do tworzenia niezliczonych części używanych do budowy małych przedmiotów, takich jak narzędzia samochodowe, lub dużych części do budowy mostów. Metaloplastyka artystyczna sprawdza się także w tworzeniu dekoracji i ozdób wykorzystywanych potem wewnątrz domu lub na tarasie czy w ogrodzie.

Praca metaloplastyka jest przeważnie bezpieczna i obejmuje szeroki zakres różnych obowiązków. Metaloplastyk wykorzystuje bowiem swoje umiejętności do wytwarzania produktów codziennego użytku, a także tych, które mają nadać przestrzeni nowej odsłony. Bez tego zawodu nie istniałyby elementy samochodów, budynków, okien i wielu innych przedmiotów wykonanych z metalu.

Zadania metaloplastyka są zazwyczaj dość podstawowe, ale mogą być również bardzo zaawansowane. Na niektórych stanowiskach musi na przykład obsługiwać maszyny do wytłaczania, kucia, wytaczania lub walcowania. Często posiada wiele umiejętności, które pozwalają mu wykonywać różne procesy. Bardziej zaawansowane zadania mogą wymagać wiedzy umożliwiającej tworzenie elementów za pomocą robotów lub maszyn sterowanych komputerowo.

Podczas pracy z wszelkiego rodzaju maszynami metaloplastyk musi przestrzegać środków ostrożności. Aby zapobiec obrażeniom, powinien nosić gogle, a także inne środki ochrony. Zatyczki do uszu są również powszechną koniecznością, ponieważ niektóre maszyny powodują głośne dźwięki, które mogą wpływać na wydajność pracownika.

Inne zadania, takie jak wylewanie, obróbka cieplna, wiercenie i wykonywanie modeli, wiążą się z wysoką temperaturą, dlatego bezpieczeństwo jest zawsze priorytetem. Niebezpieczne opary powstające podczas lutowania, spawania lub topienia metalu są objęte standardami bezpieczeństwa, takimi jak odpowiedni sprzęt zapobiegający problemom z oddychaniem.