Mieszkańcy nawet najmniejszych miejscowości marzą o posiadaniu własnego obiektu sportowego. Czy to boisko, basen czy tor wrotkarski, własny obiekt sportowy dodaje miasteczku prestiżu oraz pobudza inne gałęzie gospodarki, jak chociażby gastronomię. Kto nie lubi zjeść pizzy po satysfakcjonującym meczu?

Jak projektować obiekty sportowe?

Oczywiście najlepiej robić to mając na uwadze środowisko naturalne. Na całym świecie istnieją obiekty sportowe, które łączą w sobie funkcjonalność z dbałością o ekologię. Idealnym przykładem może być górka narciarska w Danii stworzona… ze śmieci!

Kto może projektować obiekty sportowe?

Odpowiedź wbrew pozorom brzmi – każdy! Oczywiście mowa tu o wstępnym projekcie, który następnie przedstawia się architektowi, który posiada odpowiednie uprawnienia do takich czynności. Projektowanie obiektów sportowych to bardzo odpowiedzialne zajęcie – wystarczy drobny błąd i obiekt taki może okazać się niebezpieczny w użytkowaniu!

Jeśli jednak rozważamy budowę obiektu sportowego w naszej miejscowości, zanim zgłosimy się do architekta czy odpowiedniej firmy warto popuścić wodze fantazji, przeprowadzić rozmowy z mieszkańcami lub zrobić plebiscyt na najlepszy projekt. Pozwoli to na dopuszczenie do głosu naprawdę kreatywnych pomysłów, jak chociażby pływające boisko w okolicach Marina Bay w Singapurze. Ktoś tutaj naprawdę pomyślał!

Innym przykładem tego, że projektowanie obiektów sportowych może być bardzo kreatywnym procesem jest Ski Dubai – bo kto powiedział, że na pustyni nie można jeździć na nartach! Najwyraźniej pomysłodawcy tego projektu nie mają problemów z ograniczoną wyobraźnią.

Projektowanie obiektów sportowych – co brać pod uwagę?

Przede wszystkim potrzeby społeczności! Dialog z mieszkańcami zawsze jest dobrym pomysłem. Warto też oczywiście zwrócić uwagę na takie aspekty, jak odpowiedni dojazd czy infrastrukturę w okolicy.

Podsumowując – projektowanie obiektów sportowych może być niesamowitą przygodą dla całej lokalnej społeczności. Kto wie, co uda się wymyślić?